29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką święta wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej pisarki. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest między innymi w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze. W role czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele, rodzice, aktorzy, znane osoby ze środowisk lokalnych czy starsi koledzy.

Głośne czytanie, które jest motywem przewodnim święta jest idealną okazją  do budowania więzi i spędzania wspólnego czasu dzieci z dorosłymi – nauczycielami, rodzicami, dziadkami, rodzeństwem. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy. Akcja głośnego czytania realizowana w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom".

Pamiętali o tym nasi uczniowie, którzy czytali bajki swoim młodszym kolegom.